کارخانه سیمان چیست؟


30

جولای

در این بخش به طور مختصر عملکرد یک کارخانه سیمان را شرح می دهیم و در مقاله بعدی شرح مبسوطی در این باره خواهیم داشت .

ابتدا با دستگاه های انتقال ، مواد اولیه از معدن به محل کارخانه منتقل می شود . در مرحله اول مواد خام وارد انبار می شود . بعد از آن وارد مرحله آسیاب اولیه شده و سنگ های وارد شده از معدن خرد میشوند . بعد وارد محل انبار می شود . در بخش انبار خاک سنگ های خرد شده و خاک های خروجی از آسیاب توسط دستگاه استاتر در طول صد و چهل متر و ارتفاع بالغ بر ده الی یازده متر و عرض سی و شش متر به صورت یکدست دپو میشوند .

سپس دستگاه ریک لاینر با سرعت یکنواخت خاک را برداشته و بر روی دستگاه نوارنقاله میریزد تا به قسمت بعدی که آسیاب خاک است برود ، این یک نوع آسیاب  از نوع افقی است . در برخی کارخانجات از آسیاب عمودی که به آن فایتر گویند استفاده میشود ، در نوع عمود غلطک های بزرگی قراردارند که با فشار سنگ ها را خرد میکنند.

در آسیاب افقی مواد طی مراحلی  از قسمت های  مختلف که هر یک با توری از هم جدا شده اند عبور میکنند و توسط نیروی ثقلی خرد میشوند و در نهایت با جریان گاز گرم به بالا هدایت میشوند و از آسیاب خارج میگردند.

این مرحله واحد پیش گرمکن کارخانه سیمان است .جایی که فعل و انفعالات شیمیایی در جهت تجزیه مواد و آماده سازی جهت پخت در کوره صورت میگیرد ، مواد خام در اینجا تا درجه حرارت نهصد درجه درجه سیلسیوس گرم شده و آماده ورود به کوره میگردند .

و سرانجام کوره دوار ، مواد با درجه حرارت هشتصد و پنجاه درجه سانتیگراد از مرحله پیش گرمکن به این قسمت وارد میشوند ،  طول کوره حدود نود و پنج متر است و با شیب سه درصدی که دارد مواد در حین چرخش به سمت انتهای کوره هدایت میشوند انرژی لازم برای سوخت کوره معادل پانزده هزار لیتر مازوت یا پانزده هزار مترمکعب گاز طبیعی است که از طریق مشعل اصلی وارد کوره میشود و در طی مسیر از بیرون نیز به وسیله لوله ها یی حرارت به دیواره کوره دمیده میشود مواد جهت خنک شدن به ساتلایت ها منتقل میشوند در اینجا مواد به شکل گلوله هایی درآمده اند که در اثر برخورد هوایی که از روزنه ها وارد میشود و همچنین از طریق آب شکل سخت تری به خود میگیرند و در نهایت از ساتلایت ها خارج میشوند ، در کل مراحل سیستم در اتاق کنترل تحت نظارت است . محصول خروجی کلینکر است ،

کلینکر وارد بخش آسیاب نهایی سیمان شده و خردایش نهایی انجام میشود و محصول که همان سیمان خاکستری است بدست می آید

سیمان وارد بارگیرخانه میشود و توسط دستگاه کیسه پرکن بسته بندی می شود . عمدتا بسته پنجاه کیلویی است .روش دیگری نیز هست که به صورت فله ای در تانکر ریخته میشود .

 

جهت مشاوره و یا خرید محصول تماس بگیرید

۰۹۱۱۲۴۴۱۳۷۰

 دسته: آموزش, علمی
 تعداد مشاهده: 8409 بار
Call Now Button