چطور یک طرح سرمایه گذاری بنویسیم؟


11

سپتامبر

 

به یاد داشته باشید که طرح سرمایه گذاری شما ، در واقع سند هویت فعالیت اقتصادی شماست که سرمایه گذار آن را مد نظر قرار خواهد داد ، پس در نوشتن طرح خود باید بسیار دقت به خرج دهید .شما اگر قوی ترین و بهترین ایده ها را داشته باشید تا زمانی که یک سرمایه گذار برای گسترش طرح خود جذب نکنید ، پیشرفت زیادی نخواهید داشت ؛ اصطلاحا به سرمایه گذارانی که بر روی طرح ها و شرکت های نوپا سرمایه گذاری می کنند شتاب دهنده گفته می شود و به طرح های سرمایه گذاری که این سرمایه گذاران را جذب می کند طرح سرمایه گذاری آسانسوری می گویند ، این طرح ها اگر توسط سرمایه گذاران پذیرفته شود و به مرحله اجرا برسد ، می تواند  کسب و کار نوپای شما را همانند یک آسانسور بالا ببرد و آن را توسعه دهد .

صحبت مستقیم با سرمایه گذاران ، برگزاری همایش ، تبلیغات اینترنتی و شبکه های مجازی و … از جمله راههای معرفی طرح تان به سرمایه گذاران می باشد .در اینجا چند نکته مهم را به شما آموزش خواهیم داد که در تهیه این نوع طرح سرمایه گذاری به شما کمک کند :

۱_طرح تان از لحاظ نوشتاری جذاب باشد و سرمایه گذار ترغیب شود که مانند یک داستان ، آن را مطالعه کند  ؛ در مقدمه  ، به طرح مسئله و اشکال بپردازید و در ادامه نشان دهید که طرح شما قادر است این مشکل و مسئله را حل نماید . برای مثال مشکل آلودگی هوا ؛ اگر طرحی ارائه شود که به بیان این مشکل بپردازد و سپس راه حل ارائه کند ، برای سرمایه گذار جذاب خواهد بود . به یاد داشته باشید هر چقدر مشکل بزرگتر باشد و طرح شما قابلیت اجرایی بیشتری داشته باشد شانس موفقیت شما نیز افزایش می یابد .


۲_ثابت کنید که بازار مصرف وجود دارد ؛ ممکن است که شما یک ایده عالی برای حل یک مشکل داشته باشید, ولی اگر عده زیادی از مردم با آن مشکل سر و کار نداشته باشند,سخت است که سرمایه گذاران را متقاعد کنید که در این زمینه سرمایه گذاری کنند. طرح شما باید نشان دهد که یک بازار وجود دارد, اما غلو نکنید و ارقام نجومی که غیر واقعی است به کار نبرید و یک تحلیل واقع بینانه و منطقی ارائه  دهید.


۳_راه حل ساده خود را حفظ کنید ؛مسلما در طرح سرمایه گذاری شما فضای لازم برای پاسخ به همه سوالات یک سرمایه گذار وجود ندارد,بنابراین پاسخ ها و راه حل های ساده خودتان را در قالب یک اسلاید آماده کنید و در جلسه ای که بعد از معرفی کلی طرح با سرمایه گذار برگزار می کند, اسلایدی را که آماده کرده اید ارائه دهید.
۴_باید راهکار کامل درآمدزایی از پروژه را اثبات کنید ؛  یکی از مهمترین بخش های یک طرح سرمایه گذاری که به هیچ عنوان نباید فراموش شود این است که شما چطور و از چه طریقی درآمدزایی خواهید داشت, این مهم را در قالب یک اسلاید ارائه کنید.


۵_نشان دهید که بردباری دارید :بردباری داشتن ، اثبات می کند که شما توانایی مدیریت کسب و کار دارید .
۶_یک برنامه بازاریابی و فروش داشته باشید؛ طرح شما باید جزییاتی از نحوه بازاریابی و فروش محصول خود داشته باشد, توجه داشته باشید که جزییات این قسمت بسیار مهم است تا سرمایه گذار به شما اطمینان حاصل کند. اصولا اگر در بازاریابی به جزییات بازار و مشتری های بالقوه بپردازید مورد اعتماد بیشتر سرمایه گذار به طرح شما خواهد شد. سرمایه گذاران دوست دارند بدانند که شما به این جنبه از کسب و کار فکر کرده اید.


۷_توضیح دهید که چرا شما فرد مناسبی جهت همکاری هستید ؛ در واقع سرمایه گذاران قرار است بر شما و تیم تان سرمایه گذاری کنند.همیشه ایده های بکر و عالی وجود دارد اما تنها تعداد اندکی هستند که این ایده ها را به کسب و کار تبدیل می کنند, طرح شما باید نشان دهد که چرا شما و تیم تان, افراد مناسب برای ایجاد کسب و کار موفق هستید. داشتن یک سابقه یا رزومه خوب می تواند به شما در این زمینه یاری رساند.

۸_آمار و احتمالات به کار ببرید ؛ هر چند که هر پیش بینی فقط حدس زده شده است, اما سرمایه گذاران می خواهند تفکر شما را در مورد چگونگی رشد کسب و کار در طول زمان و آنچه که می خواهید سود آور باشد, درک کنید. اطمینان حاصل کنید که یک خلاصه کوتاه از پیش بینی فروش, پیش بینی هزینه ها و سود پیش بینی شده را شامل کنید.فقط یقین داشته باشید که واقع بینانه است.


۹_رقابت را دریابید ؛ در هر کسب و کاری رقابت هست , بنابراین اشتباه نکنید که بگویید ما هیچ رقیبی نداریم, طرح شما باید نشان دهد که رقبای شما کیستند و چرا محصول یا خدمات شما بهتر است.
۱۰_طرح هزینه کرد داشته باشد ؛ اگر سرمایه گذاری کنید, چطور می توانید هزینه آن را برنامه ریزی کنید؟ به یاد داشته باشید که سرمایه گذاران فقط چک نمی نویسند, که فقط شما یک پلان سرمایه گذاری بزرگ دارید,آن ها می خواهند بدانند که چطور پول خود را برای ساختن کسب و کارشان صرف می کنید.

 

 دسته: آموزش
 تعداد مشاهده: 1331 بار
Call Now Button