راه اندازی خط تولید داروهای گیاهی ، داروسازی و عرقیات گیاهی


28

ژانویه

جهت مشاوره و یا سفارش خط تولید تماس بگیرید .

۰۹۰۵۹۱۸۱۴۵۱

۰۹۱۱۲۴۴۱۳۷۰

استفاده از خواص دارویی گیاهان ، امروزه رشد زیادی نموده و علم داروسازی در حال استفاده بیش از گذشته از گیاهان در صنعت داروسازی می باشد . در کشور ما هم چند سالی است که استفاده از گیاهان در داروسازی رشد مناسبی به خود گرفته و صنعتگران و تولید کنندگان به سمت استفاده هر چه بیشتر از گیاهان در تولیدات خود هستند .

 

گسترش طب سنتی نیز از طرف دیگر در رشد این صنعت تاثیر گذار بوده است ، از طرف دیگر عوارض داروهای گیاهای بسیار کمتر از انواع شیمیایی آن می باشد.توجه داشته باشید که در هر خط تولید داروهای گیاهی حتما یک تیمی جهت تحقیق و توسعه حضور داشته باشند تا به امر تحقیق در جهت توسعه و ساخت فرمول ها و تولیدات جدید مشغول شوند . در خط تولید دارو هم باید آزمایشگاه کنترل کیفیت قرار بگیرد تا محصولات تولیدی رو مورد آزمایشات لازم قرار دهد .

 

اما خط تولید گیاهان دارویی به چه شکل است و روند تولید داروهای گیاهی چگونه است ، که در این مقاله سعی در توضیح و تبیین این موضوع داریم .

خط تولید قرص گیاهی

ابتدا با ساده ترین نوع خط تولید داروهای گیاهی که تولید قرص است شروع می کنیم ؛

خط تولید قرص گیاهی فرایند نسبتا ساده ای دارد ، ذکر این نکته ضروریست که قبل از شروع کار شما باید در زمینه داروسازی و طب تبحر داشته باشید و یا یک داروساز به شما در تولید مواد اولیه و ملزومات این کار یاری رساند زیرا بسیار امر حساس و مهمی است و با جان انسان سر و کار دارد ، در ابتدا شما مواد اولیه را که برای ساخت قرص در نظر گرفته اید فراهم کرده و با هم ترکیب می کنید با درصد هایی که از پیش در نظر گرفته اید و با استفاده از عسل و یا چسب خوراکی ، سپس به وسیله دستگاه قرص ساز یا دستگاه پرس قرص کار تبدیل پودر حاصل شده به قرص را انجام می دهید . کار با دستگاه پرس قرص بسیار ساده بوده و توسط سازنده به شما آموزش داده خواهد شد . سپس با ظرفیتی که برای دستگاه در نظر گرفته شده است در ساعت میزان مشخصی قرص تولید می گردد .

                              

 

بعد از مرحله تولید قرص نوبت به بسته بندی قرص می رسد . بسته بندی قرص به دو صورت بسته بندی در قوطی و یا بسته بندی بلیستر انجام می گردد . بسته بندی در قوطی توسط دستگاه قرص شمار انجام می شود ، دستگاه قرص شمار در اندازه و ظرفیت های مختلف در بازار موجود است و قابل کوپل شدن با دستگاه پرس قرص می باشد .

 

نوع دیگر بسته بندی قرص دستگاه بلیستر قرص می باشد که قرص ها را در قالب فویل بسته بندی می کند ، این دستگاه نیز قابل هماهنگ شدن با دستگاه پرس قرص را دارا می باشد . در نهایت محصول نهایی شما وارد خط تاریخ زنی و شماره گذاری و لیبل زنی می شود که توسط دستگاه لیبل زن و جت پرینتر انجام می گردد . محصول نهایی شما آماده برای ورود به بازار است .

 

ماشین آلات مورد نیاز خط تولید قرص گیاهی

 

۱-دستگاه خشک کن گیاهان دارویی

ابتدا باید گیاهان توسط خشک کن خشک شده و سپس به مرحله بعد منتقل شود .

۲-دستگاه آسیاب گیاهان دارویی

در این مرحله گیاهان دارویی آسیاب شده و پودر خام حاصل می شود .مرحله بعدی که اضافه کردن چسب خوراکی و بدست آوردن خمیرمایه قرص است می باشد . این مرحله توسط کارشناسان ما و به صورت حضوری آموزش داده می شود . در ابعاد خطوط تمام اتوماتیک این مرحله توسط میکسر های مخصوص انجام می شود .

۳-دستگاه پرس قرص یا قرص ساز

بعد از مرحله آماده سازی گیاهان دارویی و ترکیب با نسبت های مشخص شده نوبت به عمل پرس و تبدیل پودر گیاه به قرص می رسد .

۴-مرحله بسته بندی قرص های گیاهی

در این مرحله قرص های تولید شده توسط دستگاه قرص شمار و قوطی پرکن قرص ، بسته بندی شده و بعد از لیبل زنی و درج شماره و تاریخ آماده ورود به بازار مصرف می شود .

 

۵-دستگاه بلیستر بسته بندی قرص

نوع دیگری از بسته بندی نیز وجود دارد که بسته بندی قرص به صورت بلیستر در خشاب های مخصوص بسته بندی می شود .

خط تولید کپسول گیاهی

نوع دیگری از داروهای گیاهی کپسول های گیاهی می باشد ، تفاوت این خط با خط تولید قرص گیاهی ، این است که به جای دستگاه پرس قرص از دستگاه پرکن کپسول استفاده می کنیم . سایر فرآیند تولید مانند روش گفته شده در بالا می باشد .

 

ماشین آلات خط تولید کپسول گیاهی

فرآیند و پروسه ساخت خط تولید کپسول گیاهی شبیه خط تولید قرص گیاهی است با این تفاوت که در مرحله تولید کپسول ، با جای دستگاه قرص ساز از دستگاه پرکن کپسول استفاده می شود .

 

خط تولید بسته بندی گیاهان دارویی

 

نوع دیگری از خط تولید داروهای گیاهی ، خط فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی می باشد ؛ گیاهان دارویی در این روش ، به صورت خام از تولید کننده گیاهان دارویی خریداری شده و سپس در مرحله اول ، در محلی مناسب که از لحاظ بهداشتی ایزوله باشد دپو شده و سپس توسط خط انتقال عملیات جداسازی ضایعات انجام شده و سپس به دستگاه خشک کن وارد می شود ، بعد از مرحله خشک کردن به روش های مختلف مثل وکیوم ، پرس حرارتی و … بسته بندی شده و سپس روانه بازار می شوند .

 

 

خط تولید دمنوش های گیاهی ، نوع دیگری از روش فرآوری و تولید داروهای گیاهی می باشد . امروزه دمنوش ها عمدتا به صورت بسته بندی تی بگ در بازار یافت می شوند . روش تولید دمنوش مانند روش فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی است که در سطر بالا توضیح داده شد با این تفاوت که در مرحله آخر به جای بسته بندی وکیوم و… از بسته بندی تی بگ استفاده می شود .

 

 

تا اینجا با انواع مختلفی از خط های تولید داروهای گیاهی آشنا شدید ؛ اما نوع دیگری نیز وجود ، محلول های دارویی روش دیگری برای تولید داروهای گیاهای می باشد .در این روش گیاهانی که استعداد تبدیل شدن به عصاره و مایعات و محلول ها را دارند ابتدا طی فرآیندی عصاره گیری شده و سپس توسط دستگاه میکسر مایعات با نسبت مشخصی با هم ترکیب شده و سپس ، توسط دستگاه پرکن مایعات در بطری ها و ظرف های مشخصی پر می شوند . در نهایت عملیات لیبل زنی و تاریخ زنی انجام می شود ، ضمن اینکه در هر مرحله باید محصولات از لحاظ کیفی مورد ارزیابی قرار گرفته و آزمایش شوند .

 

 

 

 

 

نوع تولید بعدی که نام خط تولید داروهای گیاهی را با خود به همراه دارد ، تولید کرم و پماد از گیاهان دارویی می باشد ، در این فرآیند ابتدا گیاه مورد استفاده طی فرآیندی عصاره گیری شده و پودر حاصل شده از فرآیند عصاره گیری با مواد شیمیایی و افزودنی های مختلف در فرآیندی با یکدیگر توسط دستگاه میکسر ترکیب می شوند و سپس وارد مرحله بسته بندی شده و در نهایت روانه بازار می شوند .

 

 

خط تولید داروهای گیاهی به همین جا ختم نشده و محصولی دیگر نیز وجود دارد  که تولید عرقیات گیاهی است . شاید فراوان ترین نوع تولید داروهای گیاهی در کشور همین باشد و اکثر مردم کشور با آن آشنایی دارند . ابتدا گیاه دپو شده و بعد توسط دستگاه عرق گیر عملیات عرق گیری انجام می شود و در نهایت بسته بندی و عرضه به بازار صورت می گیرد.

 

خط تولید مکمل های بدنسازی گیاهی

مکمل های بدنسازی گیاهی که عمدتا به صورت قرص هستند ، از گیاهانی که پروتئین و کالری بدن را تامین می کنند تشکیل می شود . این نوع مکمل ها می تواند جایگزین مکمل ها و قرص های شیمیایی شوند .

خط تولید اسانس و عصاره گیاهی

در ابتدای خط تولید عصاره و اسانس گیاهی ، محل دپو قرار می گیرد . سپس توسط آسیاب گیاهان آسیاب شده و بعد توسط میکسر حرارتی از فیلتر عبور داده می شود و ناخالصی گرفته می شود . بعد توسط دستگاه اسپری درایر آب تبخیر شده و عصاره به صورت پودر باقی می ماند . خط تولید اسانس و عصاره گیاهی کابرد های زیادی در صنایع غذایی ، بهداشتی و دارویی دارد و می تواند یک صنعت بالا دستی به حساب بیاید . برای مثال در صنعت تولید کرم دست و صورت از عصاره آلوئه ورا به صورت پودر استفاده می شود . در تولید نوشیدنی های گیاهی ، انواع محصولات بهداشتی و ….  .

 

 

 

جهت مشاوره و یا سفارش خط تولید داروهای گیاهی و داروسازی تماس بگیرید .

۰۹۰۵۹۱۸۱۴۵۱

۰۹۱۱۲۴۴۱۳۷۰

 تعداد مشاهده: 5558 بار
Call Now Button