استارت آپ و نقش آن در تولید


8

آگوست

در عصر جدید و پس از گذار از دوران مدرنیسم و صنعتی شدن اکنون دوره پست مدرن فرا رسیده است که در آن همه چیز از هنر و موسیقی گرفته تا صنعت ، اقتصاد و کسب و کار بر پایه انسان محوری و نگرش انسانی شکل گرفته است . شکل گیری هنرهای مفهمومی و انسان محورانه که تنها بر پایه نگرش انسانی ولو اگر بی معنا باشد شکل گرفته یک نمودی از دنیای پست مدرنیته شده می باشد ، همین طیف فکری زمانی که وارد عرصه اقتصاد ، فناوری ، تولید و کسب و کار پا به عرصه نهاد ، تبدیل شد به تولید ایده پردازانه بر پایه ابتکار و خلاقیت ذهن انسان که همراه با نوآوری و همچنین راهکارهایی برای ورود به بازار شد ولو اینکه با شکست همراه باشد ، در حالیکه تلاش میکند که نیازی از نیازهای مختلف جسمی و روحی انسان را تامین نماید ، نامی که پیشگامان این عرصه بر اینگونه تولید خاص نهادند ، استارت آپ است .

 

نمونه هایی از استارت آپ های موفق دنیا 

اجازه دهید بعد از این توضیحات کمی خسته کننده شما خواننده عزیز را با مثال هایی آشنا کنم تا موضوع بهتر در ذهن قرار گیرد ؛ یک نمونه بسیار موفق از استارت آپ که همه شما بدون تردید با آن آشنا هستید و در طول روز شاید بارها و بارها ازآن استفاده میکنید موتور جستجوگر گوگل است . فکر اولیه این استارت آپ موفق توسط دو دانشجو به اسم لری پیج و سرگئی برین شکل گرفت که در خوابگاه دانشجویی خود برای ارتباط دانشجویان خوابگاه با هم به کار بردند و پس از این اقدام و گام به ظاهر ساده و کوچک روند شکل گیری گوگل آغاز شد و اکنون تبدیل به یک غول بزرگ فناوری و به تبع آن یک ابر بنگاه اقتصادی شده است .

نکته ای که در اینجا لازم است یادآور شوم این است که لازم نیست یک طرح استارت آپ خیلی زیاد بکر باشد ، به این معنی که حتما نباید خیلی دنبال ایده های انتزاعی و مجرد بروید که تا کنون کسی در جهان انجام نداده باشد ، که مسلما پیدا کردن چنین ایده های بسیار دشوار است ، کاری که یک فرد برای شروع استارت آپ باید انجام دهد این است که در هر بخشی نیازهای آن حوزه ای که می خواهد در آن زمینه فعالیت کند را بسنجد ، مثلا اگر می خواهد در حوزه بازی های یارانه ای فعالیت کند باید خلا هایی که در این زمینه وجود دارد را بسنجد و راههایی که بقیه نرفته اند و یا به طور کامل طی نکرده اند را در پیش بگیرد.و از طرف دیگر از دستاوردهایی که بقیه در آن حوزه داشته اند استفاده کند و از پله هایی که آنها قرار داده اند برای بالابردن طرح خود استفاده کند و از زمین خالی شروع نکند . مثال مناسبی که برای استارت آپ موفقی که اینگونه عمل کرده است شرکت فیسبوک است . شاید همه فیسبوک را مبدع شبکه های اجتماعی می دانند اما اگر یادتان باشد قبل از فیسبوک اتاق های چت و شبکه های نیمه اجتماعی و انجمن ها و وبلاگ ها برای ارتباط مردم با هم وتبادل نوشتار و تصاویر و لینک وجود داشت ، کاری که بنیان گذار فیسبوک زاکربرگ انجام داد این بود که از این راه طی شده بهره برد و با ابداعات و کنار هم قرار دادن و بهینه سازی هایی که در این زمینه انجام داد فیسبوک را بنیان نهاد و اولین شبکه اجتماعی را به طور رسمی ایجاد نمود .

کاربرد در صنعت و تولید

بر خلاف باور بسیاری که استارت آپ را محدود به حوزه فن آوری و اینترنت و فضاهای مجازی کرده اند ، استارت آپ حوزه بسیار وسیعی را دربرمیگیرد . یکی از این حوزه ها حوزه صنعت و تولید صنعتی است .  یکی از موفق ترین استارت آپ های صنعتی بدون تردید شرکت اپل است . این شرکت با ابداع تلفن همراه هوشمند تحول در سطح ارتباطات دنیا به وجود آورد . زمانیکه بنیان گذار اپل استیو جابز قصد داشت که طرح خود را جهت تولید تلفن هوشمند عملیاتی کند مورد انتقاد و حتی تمسخر بسیاری از اطرافیانش قرار گرفت ، آنها معتقد بودند که تلفن همراه تنها برای تماس گرفتن است و تلفن هوشمند هیچ کارایی نخواهد داشت ، اما آنها از این موضوع خبر نداشتند که جنس استارت آپ اینگونه است ، طرح ایده ای نو و تولید آن حتی اگر احتمال شکست در آن نسبتا زیاد باشد ؛ کما اینکه در تولید ساعت هوشمند اپل با توفیق چندانی مواجه نشد .

طرح های کوچک استارت آپ 

اما بیاییم از تولیدات استارت آپی ساده تر و کم هزینه تر صحبت کنیم ، حتما نباید در تولید یک محصول استارت آپ ، سرمایه گذاری زیادی انجام شود ، پیشنهاد ما هم این است که ابتدا برای ورود به بازار تولید ، از محصولات کوچک و کم هزینه با سرمایه گذاری محدود شروع کنید و پس از کسب تجربه و مهارت پله پله کار خود را گسترش دهید . یکی از این نوع تولید استارت آپ موفق که این روزها بازار خوبی هم پیدا کرده ، دستگاه اسپینر است.

شاید باورش سخت باشد که وسیله ای به این سادگی توانسته باشد سود بسیار زیادی برای تولیدکنندگانش به همراه آورده باشد ، اما ماهیت استارت آپ همین است . در این دوره ایده و خلاقیت است که ثروت ایجاد می کند نه سرمایه گذاری های هنگفت و بدون فکر . پیام استارت آپ شاید همین باشد.

 

نمونه هایی از چند طرح و ایده خلاقانه کارآفرینی در زمینه تولید

در این قسمت چند نمونه از تولیدات خلاقانه که به تولید رسیده و در سایت آمازون برای فروش قرارگرفته است را برای شما قرار می دهیم .

صفحه کلید نوری که در آینده جایگزین صفحه کلید های کنونی می شود . تشکیل شده از یک گجت که با تاباندن نوعی لیزر و پردازش باخورد آن یک صفحه کلید مجازی ایجاد می کند .

 

 

لیوان خود همزن ، با این لیوان دیگر نیازی به قاشق برای همزدن نسکافه ، شربت یا قهوه خود ندارید . پیش بینی می شود بازار فروش مناسبی داشته باشد و در آینده نیز بازار مصرف بزرگی را به قبضه خود درآورد . پس اگر دنبال یک طرح و ایده نو برای تولید می گردید وقت را از دست ندهید .

 

کاور چشم که در هنگام خواب تصاویر زیبا و آرامبخش پخش می کند . این کاور مجهز به یک ال سی دی نازک و حافظه الکترونیکی هست که این تصاویر را در خود ذخیره می کند . بسیاری از ماژول ها برای ساخت این کاور به صورت آماده قابل تهیه هستند .

شارژر موبایل که با سوزاندن چوب و حرارت ناشی از آن ، برق لازم برای شارژ موبایل را تولید می کند .این شارژر برای سفر هایی که دسترسی به برق شهری وجود ندارد بسیار مناسب است .

کلید برق مغناطیسی که یک ابتکار جالب جهت قرار گیری لوازم فلزی پرکاربرد مثل دسته کلید یا سوییچ خودرو و امثال آن می باشد .

 

شاید همه شما با مشکل جدا کردن کرده از قالب آن در صبح که کره را از یخچال خارج می کنید مواجه شده اید . چاقوی کره خوری مجهز به هیتر در داخل دسته آن ، که با فشار دکمه هیتر چاقو را گرم کرده و باعث آب شدن کره می شود ، ابتکار جالبیست که این مشکل را حل کرده است .

 

فنجان قهوه خوری به شکل لنز دوربین عکاسی .

 

 

کیسه مسافرتی شستشوی لباس ؛ در این کیسه یک لایه جهت وارد کردن پودر لباسشویی و لایه دیگر جهت عبور آب قرار دارد که با فشار دست ، لباس ها شسته می شود .

 

خودکار هوشمند مجهز به وای فای ، که با نصب برنامه ای در تبلت ، مطالب نوشته شده بر روی کاغذ را عینا به تبلت منتقل می نماید .

 

 تعداد مشاهده: 1222 بار
Call Now Button